Kontakt

+48 510 977 663
Umawianie wizyt wtorek 11:00-15:00

Godziny pracy

pon. - pt. 8:00 - 21:00
sob. - nie. Zamknięte

Pozostałe psychiczne i emocjonalne dolegliwości

Dolegliwości na jakie cierpią ludzie są niemal niezliczone. Zdecydowaliśmy umieścić tutaj te, które są statystycznie często występujące oraz ich leczenie leży w granicach kompetencji naszych specjalistów. Co pewien czas będziemy dodawać opisy innych trudności emocjonalnych, psychicznych oraz chorobowych. Obecnie zajmujemy się takimi jednostkami jak: Trauma, PTSD, Wypalenie Zawodowe, Zaburzenia motywacji.

Trauma

Trauma jest zaliczana do doświadczeń psychofizjologicznych, nawet w sytuacji gdy ciało nie zostało w żaden sposób uszkodzone. Niekorzystne oddziaływanie traumatycznych przeżyć zarówno na umysł jak i ciało jest dobrze udokumentowane i uznawane w środowisku psychiatrycznym, czego wyrazem jest umieszczenie traumy w DSM IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Trauma obecnie jest wiązana z zaburzeniami lękowymi przebiegającymi na tle silnie stresowym, dlatego bardzo często przy okazji traumy mówi się o zespole stresu pourazowego (PTSD – Posttraumatic stress disorder). Kategorią objawów którą można uznać za główną w przypadku PTSD jest uporczywe objawy nadmiernego pobudzenia autonomicznego układu nerwowego (APA, 1994).

Syndrom Stresu Pourazowego (PTSD)

Jako typowe objawy opisuje się obejmujące epizody powtarzającego się przeżywania urazu na nowo w natrętnych wspomnieniach lub w snach. Objawy te występują na tle uporczywie utrzymującego się poczucia odrętwienia i otępienia uczuciowego, odizolowania od innych ludzi, niereagowaniu na otoczenie, anhedonii oraz unikaniu działań i sytuacji, które mogłyby przypominać przeżyty uraz.
Częste są obawy przed wspomnieniami przypominającymi pacjentowi uraz, prowadzące do ich unikania. Mogą pojawiać się ostre wybuchy strachu, paniki lub agresji, wyzwalane przez bodźce powodujące nagłe przypomnienie sobie sytuacji urazowej.

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe jest to stan, w którym osoba go doświadczająca czuje brak motywacji, ambicji oraz powołania do pracy którą wykonuje. Ponadto towarzyszy temu brak satysfakcji z danej pracy. Jest to stan przemęczenia, który może posiadać wiele podstaw. Wypalenie może mieć podłoże emocjonalne, fizyczne lub/i psychiczne.

Zaburzenia motywacji

Problemy z motywacją przejawiają się w jej niskim nasileniu i nieutrzymywaniu na odpowiednim poziomie przez dłuższy czas, gdy występują przeszkody podczas realizacji celów. Ponadto, trudności te są rezultatem rodzaju wzbudzanej motywacji, wybieranych celów, regulacji swojej aktywności (nagradzanie oraz karanie) a także poziomu standardów.
Motywacje w skrócie można określić, jako siłę napędzającą rozpoczęcie, utrzymywania i realizacje celu związanego z daną aktywnością.
Problemy z motywacją mogą przejawiać się w niskim jej poziomie na początku, w trakcie oraz w dłuższej perspektywie procesu motywacyjnego. Dlaczego?

Umów się na wizytę u psychologa

Możesz zarezerwować wizytę w kalendarzu online. Wybierz specjalistę oraz dogodny dla siebie termin. W kilka minut otrzymasz potwierdzenie rezerwacji.

Czym Jest Psychoterapia?

Scroll to Top