Kontakt

+48 510 977 663
Umawianie wizyt wtorek 11:00-15:00

Godziny pracy

pon. - pt. 8:00 - 21:00
sob. - nie. Zamknięte

Czemu czuję się obco we własnym ciele? Depersonalizacja i derealizacja

Problem depersonalizacji nie jest taki rzadki jak mogłoby się wydawać. dr Radosław Sterna spróbuje przybliżyć to zagadnienie.

Depersonalizacja i derealizacja

Poczucie obcości Ja i własnego ciała, wyalienowania, nierzeczywistości odbioru świata, widzenie świata “jak przez mgłę”, poczucie trzecioosobowej perspektywy wobec własnego życia. W klasyfikacji zaburzeń psychicznych DSM-V zespół opisanych wyżej objawów jest nazwany zaburzeniem depersonalizacji/derealizacji (DP/DR). W klasyfikacji tej, rozróżnia się depersonalizację od derealizacji. Pierwsza z nich jest utratą poczucia realności Ja oraz własnej osoby, druga natomiast polega na utracie poczucia realności otoczenia.

Przejściowe stany DP/DR są powszechne w populacji ogólnej, szczególnie w okresach związanych z traumatycznymi doświadczeniami (Hunter i in. (2003). Znacząca większość pacjentów populacji psychiatrycznej deklarowało posiadanie doświadczeń DP/DR, z czego część z nich mówiła o tym, że są one przewlekłe i nieustające (Brauer i in., 1970). Dane te kreślą obraz depersonalizacji/derealizacji jako problemu, który jest znany (chociaż epizodycznie) większości populacji, a części także chronicznie.

Pomimo, że rozpowszechnienie objawów depersonalizacyjnych jest duże, to jednocześnie są one niewystarczająco rozpoznawane i leczone (Simeon, 2004). Jak to rozumieć? Na poziomie diagnostycznym, objawy te współwystępują często z depresją,  zaburzeniami lękowymi czy schizofrenią i według wytycznych systemów klasyfikacyjnych (zarówno ICD-10 jak i DSM-V), powinno się im oddać pierwszeństwo w diagnozie. To może prowadzić do niewystarczającego rozpoznania samych objawów depersonalizacji.

Na poziomie relacji pacjent – specjalista, jednym z problemów związanych z depersonalizacją/derealizacją jest niechęć pacjentów do ujawniania swoich symptomów z powodu lęku przed tym, że nie zostaną zrozumiani czy też, że nie będą w stanie opisać swoich doświadczeń. Natura przeżyć depersonalizacji wymaga używania nieprecyzyjnego, metaforycznego języka np. uczucie bycia we śnie lub mgle, patrzenie w lustro i uczucie oddzielenia od swojego własnego odbicia, uczucie oddzielenia od swojego ciała, myśli i uczuć itd. co dodatkowo utrudnia komunikację ze specjalistą. Ponadto, jak zauważa Nuller i in. (2001) depersonalizacja nie upośledza całkowicie normalnego funkcjonowania, a jedynie odziera je z kolorytu emocjonalnego, przez co część osób zmagających się z jej przewlekłą formą może nigdy nie trafić do specjalisty, ponieważ nadal są w stanie wykonywać swoje obowiązki.

Leczenie psychodynamiczne

Leczenie depersonalizacji/derealizacji jest możliwe przy użyciu psychoterapii psychodynamicznej. W ujęciu psychodynamicznym (Frances i in. 1977), objawy te są widziane jako sygnał wskazujący na trudności wewnętrzne m.in. związane z problemami z utrzymaniem ciągłości struktur psychicznych, a także ich części: zaburzenia w poczuciu stabilności działań, uczuć, myśli i ciała. Depersonalizacja może pojawiać się jako reakcja na bolesne doświadczenia wewnętrzne i zewnętrzne, które są tak trudne, że niezbędna jest obrona w postaci “odcięcia” się od części przeżyć. Symptomy te mogą być również skutkiem zaburzeń w relacjach z osobami ważnymi w życiu pacjenta. Nagłe straty, powroty i inne zmianach życiowych jak również trudne relacje z opiekunami we wczesnym dzieciństwie – to wszystko czynniki mogące prowadzić do depersonalizacji. W rozumieniu psychodynamicznym, źródło objawów oraz sposób postępowania będzie różnił się w zależności od struktury osobowości pacjenta (np. neurotyczna, borderline) i głównego konfliktu z jakim się zmaga. Depersonalizacja jest widziana tutaj jako odzwierciedlenie wewnętrznej dynamiki pacjenta. W takim ujęciu, praca zachodzi głównie “u źródła” to znaczy: psychoterapeuta pracuje z pacjentem nad przysparzającymi mu cierpienia aspektami jego osobowości, nieświadomymi konfliktami oraz trudnościami w relacjach z osobami ważnymi w życiu pacjenta, co w rezultacie prowadzi do ustąpienia objawów depersonalizacji

Artykuł powstał w oparciu o publikację:

Sterna, W., & Sterna, R. (2018). Depersonalizacja/derealizacja—zespół objawów czy odrębne zaburzenie?. Psychiatria, 15(1), 26-34.

Literatura cytowana:

Brauer, R., Harrow, M., & Tucker, G. J. (1970). Depersonalization phenomena in psychiatric patients. The British Journal of Psychiatry, 117(540), 509-515.

Frances, A., Sacks, M., & Aronoff, M. S. (1977). Depersonalization: A self-relations perspective. International journal of psycho-analysis, 58, 325-331.

Hunter, E. C. M., Phillips, M. L., Chalder, T., Sierra, M., & David, A. S. (2003). Depersonalisation disorder: a cognitive–behavioural conceptualisation. Behaviour Research and Therapy, 41(12), 1451-1467.

Nuller, Y. L., Morozova, M. G., Kushnir, O. N., & Hamper, N. (2001). Effect of naloxone therapy on depersonalization: a pilot study. Journal of Psychopharmacology, 15(2), 93-95.

Simeon, D. (2004). Depersonalisation disorder. CNS drugs, 18(6), 343-354.

mgr Radosław Sterna

Jest psychologiem, psychoterapeutą psychodynamicznym osób dorosłych, a także doktorantem psychologii. Zajmuje się leczeniem nerwic, zaburzeń osobowości, zaburzeń afektywnych, trudności motywacyjnych, zaburzeń seksualnych oraz innych trudności natury emocjonalnej. Czytaj więcej

Podobne wpisy

Praca psychoterapeuty

Bezpieczeństwo danych

Pacjenci często pytają nas jak dbamy o bezpieczeństwo danych i informacji wrażliwych, które z racji Naszego zawodu zdecydowali się nam powierzyć. W niniejszym wpisie postaram się ten temat przybliżyć jednak zachowując na tyle duży poziom ogólności by nie zdradzać istotnych tajników zabezpieczeń.

Czytaj Więcej
Psychoterapia

Różne Kultury ta sama Nerwica

Artykuł ten pokrótce opisuje tematykę nerwic we współczesnych cywilizacjach. Składa się z dwóch części, pierwszej – wprowadzającej pojęcie nerwicy, oraz drugiej – przedstawiającej przykładowe różnice w postrzeganiu i podejściu do leczenia nerwic.

Czytaj Więcej
Aktualności

Zmiany w Refleksji

Postanowiliśmy odświeżyć naszą stronę internetową. Nowa strona jest szybsza i lepiej dostosowana do urządzeń mobilnych. Mamy nadzieję, że użytkownicy będą usatysfakcjonowani. Niektóre zmiany są trudne.

Czytaj Więcej
Scroll to Top