794-628-667

Psycholog dla dzieci

W jaki sposób pracuje psycholog dla dzieci – podstawowe zagadnienia

        Psychoterapia dzieci odbywa się w formie spotkań indywidualnych z terapeutą, często równolegle proponowane są inne formy pomocy psychologicznej dla rodziców – spotkania psychoedukacyjne.

Kiedy psycholog dla dzieci może okazać się pomocny?

      Okres dziecięcy jest okresem wielu intensywnych zmian w rozwoju psychofizycznym. Dziecko nabywa nowe umiejętności, odkrywa świat poprzez rozwój struktur poznawczych, rośnie, a także często po raz pierwszy spotyka się zupełnie nowymi sytuacjami. Pojawiają się również w życiu dziecka momenty długiej separacji od rodziców jak np. pójście do przedszkola czy szkoły. Oba te miejsca zmuszają do zdobywania wiedzy, konfrontacji z nowymi sytuacjami społecznymi i psychologicznymi, do współzawodnictwa co może wywoływać różny skutek począwszy od satysfakcji z wygranej po lęk, agresję.

      Te wszystkie zmiany mogą wiązać się z pojawieniem się zaburzeń, które będą utrudniać funkcjonowanie w domu, szkole czy przedszkolu.

Problemy, które mogą pojawić się w dzieciństwie:

– problemy z jedzeniem, snem

– agresja wobec rówieśników czy dorosłych

– nadmierne wycofywanie się z kontaktach społecznych

– lęk związany z chodzeniem do szkoły

– lęk związany z separacją od rodziców

– zaburzenia emocjonalne (nieśmiałość, rezygnacja z aktywności, nadmierna płaczliwość, milczenie, zaniżona samoocena)

– uraz psychiczny (spowodowany ciężką chorobą, wypadkiem, śmiercią kogoś bliskiego, rozwodem rodziców, nadużyciem seksualnym, przemocą psychiczną czy fizyczną, oddzieleniem od biologicznych rodziców)

– dolegliwości psychosomatyczne

– moczenie się

– zachowania służące rozładowaniu napięcia/lęku (tiki, czynności natrętne, rytuały, masturbacja, inne)

mgr Katarzyna Fijałkowska

   Psychoteraputa, socjoterapeuta, pedagog. Specjalizuje się w prowadzeniu psychoterapii indywidualnej oraz grupowej dzieci i młodzieży. Swoją pracę poddaje stałej superwizji.

 

Czytaj więcej